Polska Obywatelska Cyberobrona: hakerzy patrioci strzegą naszych cyfrowych granic

Już blisko rok działa Polska Obywatelska Cyberobrona (POC) - organizacja, której członkowie są wolontariuszami pragnącymi pomagać w obronie naszego kraju przed cyberatakami. Spotykają się w cyfrowym świecie, by wspierać rządowe agendy.

  1. Czym jest Polska Obywatelska Cyberobrona?
  2. Kto może zostać członkiem stowarzyszenia?
  3. Jakie zadania stawia sobie POC?

Cyberbezpieczeństwo to bardzo ważny element obrony naszego kraju. Coraz częściej okazuje się, że współczesne konflikty toczą się w równej mierze w sferze konwencjonalnej, jak i wirtualnej.

Są dwa rodzaje cyberzagrożeń na poziomie państwowym. Pierwsze są powiązane z cyberszpiegostwem. To ataki organizowane na poziomie państw, nieraz zlecane przez rządowe agendy. Drugi ma postać ataków na istotne elementy infrastruktury krytycznej obsługiwanej przez systemy teleinformatyczne, które mogą doprowadzić do zakłócenia działań tych systemów i w konsekwencji prowadzić nie tylko do strat, lecz mieć także poważniejsze efekty.

Mirosław Maj, prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń

Mirosław Maj to postać znana w środowisku zajmującym się ogólnie pojętym bezpieczeństwem w cyfrowym świecie. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertem do spraw bezpieczeństwa teleinformatycznego, ekspertem Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), współpracownikiem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wieloletnim kierownikiem CERT Polska, fundatorem i prezesem Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz współzałożycielem i wiceprezesem zarządu ComCERT SA, a także wykładowcą.

W 2014 roku zainicjował powołanie Polskiej Obywatelskiej Cyberobrony – stowarzyszenia, którego celem jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa w polskim narodowym systemie obronnym. POC to dziś stowarzyszenie zatwierdzone przez MON, do którego należą m.in. specjaliści od technicznych aspektów cyberbezpieczeństwa, menedżerowie czy prawnicy.

Logo POC

– Podobne inicjatywy powstawały chociażby w krajach nadbałtyckich – wyjaśnia genezę powstania organizacji. – Uznaliśmy więc, że to interesująca idea w zakresie cyberbezpieczeństwa. Warto też zauważyć, iż rośnie grono osób zainteresowanych cyberbezpieczeństwem. Osób posiadających odpowiednie kompetencje czysto techniczne. W przypadku cyberkonfliktów aktywność tych ludzi jest bardzo cenna i w praktyce zawsze występuje. A wykorzystanie ich w sposób skoordynowany i zgodny z formalnymi działaniami obronnymi (jak choćby MON) wydaje się oczywistością.

Mirosław Maj podkreśla patriotyzm członków Polskiej Obywatelskiej Cyberobrony.

Zobacz również: Wideorecenzja: ASUS B33E

– To ludzie chcący dołożyć swoją cegiełkę do cyberpezpieczeństwa Polski. To patrioci, którzy jednak niekoniecznie chcą działać w oficjalnych strukturach, wstępując choćby do wojska.

POC już współpracuje z formalnymi strukturami, takimi jak Ministerstwo Cyfryzacji czy Ministerstwo Obrony, dzięki czemu członkowie stowarzyszenia będą pomagać państwu w czasie pokoju i ewentualnej wojny. Ponadto organizacja dba o to, by należące do niej osoby wciąż podnosiły swoje kompetencje.

– Polska Obywatelska Cyberobrona nie bierze na siebie odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa – podkreśla jednak Mirosław Maj w rozmowie. – Stowarzyszenie nie będzie broniło, ale będzie rozmawiać z czynnikami odpowiedzialnymi za obronę na temat tego jak ją wesprzeć. W jaki sposób? Tego jeszcze do końca nie wiemy.

Niemniej już pojawiają się pierwsze możliwości i efekty współpracy.

– Polska bierze udział w ćwiczeniach Cyber Europe 2016 – zauważa Mirosław Maj. – Ze strony naszego kraju koordynuje wszystko Ministerstwo Cyfryzacji i POC bierze udział w tych ćwiczeniach. Rozmawiamy także, w jaki sposób stowarzyszenie może włączyć się w system obrony terytorialnej, który powstaje w Polsce. We współpracy z Obroną Narodową i MON przeprowadziliśmy już warsztaty dla kandydatów do OT. Zapewne będziemy to kontynuowali. Mamy nadzieję, że będzie to realne wsparcie dla tych członków obrony terytorialnej, którzy będą zajmowali się cyberbezpieczeństwem.

Polska Obywatelska Cyberobrona liczy aktualnie nieco ponad 30 członków.

– Nie chcemy być organizacją masową – podkreśla Mirosław Maj. – Są odmowy przystąpienia do POC. Niemniej na akceptację czeka dużo ciekawych aplikacji i w najbliższym czasie dołączy do nas pewnie kilkunastu członków.

Przystąpienie do organizacji składającej się z samych ochotników nie jest trudne.

– Każdy, kto spełnia pewne warunki, może się do nas przyłączyć – mówi Mirosław Maj – Liczą się kompetencje, odpowiednia wiedza, nie tylko ta techniczna, a przede wszystkim chęć do działania. Warunki formalne nie są wysokie, przede wszystkim przystąpić do stowarzyszenia mogą tylko Polacy nieposiadający innego obywatelstwa. Przyszli członkowie muszą także zgodzić się na poddanie się procedurze sprawdzającej w zakresie informacji niejawnych (jeśli zajdzie taka potrzeba) oraz deklarują swoją niekaralność.

Czy takie stowarzyszenia jak POC mają sens? Patrząc na cybernetyczne ataki sprzed niemalże 10 lat – te mające miejsce w Gruzji, Ukrainie czy Estonii, za którymi prawdopodobnie stała Federacja Rosyjska - bez wątpienia tak. Trudno jednak sobie aktualnie wyobrazić, by wzorem Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, polskie wojsko zatrudniło najlepszych specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dlatego warto, by polskie agendy rządowe skorzystały ze wsparcia naszych teleinformatycznych patriotów.

Mirosław Maj

Fundator Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń i jednocześnie obecny jej prezes. Jest niezależnym ekspertem z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego. Przez ostatnie 15 lat związany był z NASK, gdzie od 2001 roku kierował zespołem CERT Polska.

Koordynował projekt CLOSER, dzięki któremu powstało wiele nowych CERTów w krajach postsowieckich. Jest inicjatorem serwisu www.cert.pl, współpracy pomiędzy zespołami bezpieczeństwa w Polsce – ABUSE Forum, oraz aktywnym współorganizatorem najstarszej polskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu IT – SECURE.

W swojej działalności aktywnie współpracuje z administracją państwową, między innymi jako członek zespołu pracującego nad Rządowym Programem Ochrony Cyberprzestrzeni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Za kulisami rezerwacji online. Jak kupić tani bilet? Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Tajny projekt NASA: dlaczego rozsypano w Kosmosie miliony miedzianych igieł? Nieznane samoloty polskich konstruktorów, które nigdy nie weszły do produkcji Be Quiet! Silent Loop: ciche i wydajne chłodzenie cieczą Razer DeathAdder Elite: najbardziej zaawansowana mysz do gier na świecie Pilot: elektroniczny tłumacz ukryty w zestawie słuchawkowym Microsoft Edge z wyjątkowym zabezpieczeniem. To najbezpieczniejsza przeglądarka internetowa? Seks i prywatność w Internecie: szpiegujący wibrator Polski symulator okrętu wojennego. O grze stworzonej na potrzeby wojska opowiada Emil Leszczyński Od czego zaczynało Sony? Pierwszy produkt był totalną porażką! Plextor S2G i S2C: wydajne dyski SSD w niskiej cenie Roccat Sova: klawiatura i podkładka pod mysz do grania przed telewizorem Wojsko i gry wideo: rozrywka w służbie zabijania. Jak i do czego armia wykorzystuje gry komputerowe? Manta SPK409 Hard Beat: tani głośnik Bluetooth z wielobarwną iluminacją LED Tydzień z Gadżetomanią. 8 dobrych powodów, aby czytać nas w tym tygodniu Google rozbudowuje swój ekosystem i zapowiada nowy sprzęt: domowy router Wi-Fi Snapchat zmienia nazwę i ujawnia Spectacles: okulary do nagrywania filmów Dali Katch: intrygujący design, przestrzenny dźwięk i do 24 godzin na baterii Killer E2500: kontroler sieciowy przyspieszy twój internet Mionix Naos QG: gamingowa mysz z pulsometrem i czujnikiem potliwości dłoni

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentne rowery LeEco: wbudowana nawigacja, fitness tracker i komunikator Jak odzyskać hasło ukryte za gwiazdkami? DR ZĄBER Sentry: stworzona w Polsce obudowa o wymiarach konsoli Budynek, który walczy ze smogiem. Jest ratunek dla zatrutych miast! Renesans kaset magnetofonowych: trend na przekór cyfryzacji Bill Gates: kradnij pomysły, zdradzaj przyjaciół, ciężko pracuj. Tak zostaniesz miliarderem Siłownia jak starożytna galera. Ćwicz, aby dopłynąć do celu! Majsterkowanie dla zaawansowanych: Xbox One S w formie laptopa Aplikacje dla architektury x86 uruchomimy również na procesorach ARM Basslet: nadgarstkowy subwoofer pozwala poczuć odsłuchiwaną muzykę Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Płonące baterie w przyszłości ugasi wbudowany czynnik gaśniczy